Hobby, które pokochają seniorzy. 10 nowych zainteresowań, które możemy pokazać naszym dziadkom
Czy nie za późno na hobby?
Wiek senioralny jest wprost idealny do rozwijania dotychczasowych zainteresowań, ale również do poszukiwania nowych. Zwykle w tym wieku nie biegnie się do pracy, a dzieci są już samodzielne. Niektórzy seniorzy zasiadają na kilka godzin przed telewizorem, ale wielu osobom to nie wystarcza. Życie na emeryturze, tak długo wyczekiwane podczas kilkudziesięciu lat pracy, często okazuje się być po prostu nudne. Ważne staje się wtedy inne spojrzenie – jako na czas dodatkowych możliwości. W zależności od upodobań można sięgnąć po aktywności podejmowane indywidualnie. Dostępnych jest też mnóstwo form zajęć grupowych. Seniorzy chcą ciekawie spędzać czas, ale często potrzebują podpowiedzi czy inspiracji. Osoby młode, śledzące trendy i mające wiele zainteresowań mogą być dla nich świetnych źródłem inspiracji i zachęty.
Pomysły na hobby dla seniorów
Przede wszystkim warto sprawdzić, co chciałby robić sam senior. Jak to zrobić? Badamy, czym dana osoba interesowała się w młodości. Często to wcale nie jest tak, że senior nie ma ochoty kontynuować hobby. Czasem po prostu potrzebuje podpowiedzi, jak wrócić do tego, co sprawiało mu przyjemność.
Do stałego kanonu zainteresowań seniorów należy czytanie książek, robótki ręczne, majsterkowanie czy słuchanie muzyki. Czasem warto zachęcić osobę bliską do spróbowania nowego rodzaju aktywności. Propozycje z pewnością nie kończą się na poniższych, ale jest to dobry początek.
Fotografia
Technologia rozwinęła się tak bardzo, że długie pobyty u fotografa, żeby zrobić jedno zdjęcie czy wywoływanie fotek z kliszy, pozostaje odległym wspomnieniem. Kto powiedział, że używanie filtrów czy innych efektów nie będzie ciekawe dla seniorów? Poza tym z wielu zdjęć można wybrać to jedno wyjątkowe do wydrukowania, a potem zrobić galerię w domu. Wystarczy zaopatrzyć seniora w niewielki aparat cyfrowy z podstawowymi funkcjami lub telefon komórkowy z aparatem. Efekty mogą przerosnąć nasze oczekiwania. Dobrym pomysłem są kursy fotografii, które organizują między innymi domy kultury. Za niewielkie pieniądze można nie tylko zgłębiać techniki fotografowania, ale też miło spędzić czas wśród innych pasjonatów.
Zajęcia komputerowe
Nie jest prawdą, że komputer jest idealnym narzędziem pracy i rozrywki tylko dla młodych. Internet porywa również seniorów! Dla wielu stwarza możliwość kontaktowania się z innymi, wyszukiwania potrzebnych informacji czy uczestniczenia w wirtualnych wydarzeniach. Byłoby idealnie, gdyby każdy senior miał okazję skorzystać z pomocy własnych dzieci czy wnuków. Ale nawet jeśli nie ma takiej możliwości, świetnym rozwiązaniem są kursy komputerowe dla seniorów. Warto poszukać darmowych szkoleń, często organizowanych z funduszy unijnych. Oferty zajęć są zamieszczane nie tylko w klubach dla seniorów, ale też na stronach internetowych urzędów lub szkół językowych.
Blogowanie
Zainteresowanie, które łączy wiele pasji, idealne dla osób, którzy własną pracę chcą pokazać i dzielić się z innymi. Pieczenie ciast, gotowanie, sprzątanie, szydełkowanie nabierają innego wymiaru, jeśli senior nie zamyka się z nimi w czterech ścianach. Blogowanie nie tylko świetnie zajmuje czas, ale też otwiera przestrzeń na kontakty. Dzielenie się pasją przynosi satysfakcję, ale nadaje sens nawet zwykłym czynnościom.. Babcine metody na wywabianie plam czy upieczenie idealnego biszkoptu nieraz okazały się być hitem wśród młodych czytelników.
Przeróbki i renowacje
To kolejne świetne hobby doceniane obecnie przez wielu młodych ludzi. Pasjonaci starych mebli potrafią wydać mnóstwo pieniędzy na odrestaurowywanie ich. Okazuje się, że niejeden senior potrafi robić to doskonale lub być wspaniałym źródłem wiedzy eksperckiej na temat designu z dawnych lat. Warto podpowiedzieć, jakie strony czy kanały na YouTube pokazują, jak robić to najlepiej, co poprawi jakość i komfort prac lub pozwoli seniorowi poznać innych pasjonatów. Dobrym pomysłem jest wspólne odrestaurowanie mebli, które wywołują wspomnienia – to nie tylko przyjemna, ale i pożyteczna forma spędzania czasu.
Carving i dekoracja ciast
Carving jest mało znany, a to nic innego niż sztuka tworzenia ozdób z warzyw i owoców. Jest to idealne zajęcie dla kreatywnych seniorów. Podobnie jak w przypadku dekoracji ciast, młodzi mogą proponować seniorom pewne rozwiązania i pomoce. Przy użyciu specjalnego nożyka czy chociażby masy plastycznej można wyczarować prawdziwe cuda! W internecie znajdziemy mnóstwo pomysłów. Warto pokazać osobom starszym filmiki instruktażowe na YouTube i spróbować wspólnie rozwijać pasję. Goście na spotkaniach rodzinnych będą oczarowani!
Gry
Świat gier dawno wyszedł poza znanego wszystkim „Chińczyka”. Gry planszowe czy karciane nie mają ograniczeń wiekowych, mają różnorodną tematykę i poziom trudności. Wiele osób zakłada kółka brydżowe czy fanów planszówek, które nie tylko zajmują czas, ale też łączą ludzi z różnych pokoleń. Ponadto gry stwarzają dla seniorów okazję do ćwiczenia wielu ważnych sprawności i umiejętności - pamięci, zdolności werbalnych i przestrzennych. Sprawdźmy w internecie dostępne inicjatywy, a jeśli w okolicy takich nie ma, warto je zapoczątkować – pomożemy tym nie tylko naszym dziadkom, ale i innym seniorom, którzy chcieliby urozmaicić swoją codzienność. A może warto pójść krok dalej i zaproponować grę na konsoli? Senior nie tylko spędzi ciekawie czas, zaktywizuje się, ale też pozna współczesne wersje gier – z drugiej strony spędzi czas z wnukami.
Gra w bule
Gra w bule jest dość mało znana, tymczasem należy do jednych z najstarszych gier. Fascynują się nią w szczególności Francuzi, choć staje się coraz bardziej popularna na całym świecie, także w Polsce. Zasady są proste, ale wygrana wymaga nie lada koncentracji i zręczności. Kulami można grać wszędzie, nawet w parku. Gra ćwiczy sprawność, koordynację ruchową i jest świetną rozrywką angażującą do pobytu na świeżym powietrzu.
Zajęcia sportowe
Hitem ostatnich lat jest nordic walking i tai chi, a nawet joga dla seniorów. To coś więcej niż tylko chodzenie z kijkami, sztuka walki czy rozciąganie się. Zajęcia są przede wszystkim okazją do spotkań w grupie rówieśników, do współdziałania oraz do ciekawego spędzania czasu. Nie wspominając już o wpływie takich aktywności na zdrowie i samopoczucie!
Zajęcia kreatywne
To coś, co zawsze było w dostępne w ofercie dla seniorów w różnych klubach, domach kultury czy uniwersytetach trzeciego wieku. Podobnie jak w przypadku klubów gier, warto zlokalizować najbliższe placówki czy domy kultury i wybrać się z naszą babcią lub dziadkiem. Swoją obecnością nie tylko wesprzemy ich, gdy okażą się nieco wstydliwi, ale i pokażemy cały wachlarz możliwości wyboru hobby, które mogą rozwijać.
Szuflady wielu osób są pełne wierszy tworzonych w młodości, niedokończonych powieści i różnych historii, a także książek, które są jeszcze nieprzeczytane. Jeśli nasi bliscy dużo czytają, możemy podsunąć im pomysł założenia kółka literackiego wśród najbliższych znajomych, a nawet sąsiadów. Czytanie jednej książki w tygodniu i spotykanie się co tydzień na omówienie wrażeń będzie idealną motywacją do regularnych spotkań, przygotowywania poczęstunków i goszczenia w swoich ścianach gości. Jak wiemy, babcie i dziadkowie uwielbiają, gdy ktoś wpada w odwiedziny bez względu na wszystko! Oczywiście to samo dotyczy miłośników dobrego kina.
Pasja nie ma wieku – w każdym momencie życia możemy zdecydować się na rozwijanie nowych zainteresowań i być ciekawym świata. Porozmawiajmy z naszymi bliskimi i zachęćmy ich do działania. Nawet niewielkie podjęte przez nas inicjatywy mogą sprawić, że życie bliskich nam seniorów stanie się bardziej kolorowe i ekscytujące, a oni poczują, że spędzają emeryturę tak, jak sobie to wymarzyli.